Blogi
Emme voi kuvitella, että myönteiset visiot toteutuvat Suomessa automaattisesti. Miten positiivisia visioita tulisi sitten toteuttaa? Tulevaisuudentutkija Jari Kaivo-oja listaa 13 eri toiminnallista elementtiä, joiden pohjalta mission visioiden toteuttamiseksi voitaisiin Suomessa toimia.
Blogin tyyppi
Vierailija
Julkaistu
5.7.2017
Voimme esittää Suomen työmarkkinoiden ja yhteiskunnan tulevan kehityksen kannalta kolme keskeistä vetovoimaista visiota. Nämä visiot tarjoavat varsin myönteisen ja vetovoimaisen resurssimagneetin tulevaisuuden kannalta.
Visio 1. Uusia työpaikkoja syntyykin runsaasti eläköitymisen myötä ja uusien taitojen omaksuminen sekä parempi kohtaanto loksauttavatkin työmarkkinat kohdalleen. Digitalisaatio ja keinoäly saadaan valjastettua ihmisen avuksi ja työtä tekemällä voi edelleen elää hyvää säädyllistä elämää, työtä riittää edelleen laajoille ihmisjoukoille. Sitä tehdään erilaisia määriä kuin ennen ja myös eri tavalla, voimakkaasti vuorovaikutuksessa tai virtuaalisesti. Työ on keskeinen osa elämää.
Visio 2. Pinnan alla jo kuplivat kehityskulut nostavat demokratian uuteen nousuun ja saavat ihmiset liittymään mukaan erilaisiin puolueisiin ja ryhmittymään yhteen ratkomaan maailman vaikeita ongelmia täysin uusin keinoin. Uudet syntyvät liikkeet nostavat asioita ilmiöpohjalta politiikan agendalle ja poliittiseen järjestelmään sorvataan rohkeita innovaatioita tämän mahdollistamiseksi. Suurissa kysymyksissä konsultoidaan reaaliaikaisia kansalaisraateja ja teknologian mahdollisuudet hyödynnetään yhdessä kasvokkain tapahtuvien keskustelujen kanssa. Keinoäly otetaan hyödyksi ja puolueita ja liikkeitä läpi poliittisen kentän yhdistää halu uudistaa ja avata toimintatapoja.
Visio 3. Teknologinen kehitys ja laajamittainen kulttuurinmuutos mahdollistavat aineettoman hyvinvoinnin ja talouden valtavan kasvun. Useat perushyvälle elämälle välttämättömät palvelut pystytään tuottamaan lähes nollakustannuksin energiantuotannon ja digitalisaation lyötyä itsensä voimalla läpi vuoteen 2040 mennessä. Eletään monessa mielessä yltäkylläisyyden yhteiskunnassa jossa iloa ihmisten elämään tuottavat merkityksellinen tekeminen, toisten ihmisten kanssa oleminen, tiede, taide, viihde, kokemukset ja elämykset.
Mitä näiden kolmen vision toteuttaminen edellyttää yhteiskunnalliselta päätöksenteolta?
Tiedämme, että vision mahdollinen saavuttaminen edellyttää yleensä aina sitä vastaavaa missiota ja strategiaa. Emme voi epävakaassa globaalissa toimintaympäristössä kuvitella, että ylläesitetyt visiot toteutuisi ilman määrätietoisia ponnisteluita ja laaja-alalaista yhteistyötä. Se olisi tehotonta toiveajattelua, eikä siihen kannata syyllistyä.
Näiden kolmen vision osalta voimme esittää joukon kohdennettuja toimenpiteitä.
Vahva työllistymistavoite ja siihen liittyvät toimenpiteet:
Demokratian tukeminen Suomessa ja demokratiavajeen eliminoiminen:
Huipputeknologinen osaaminen, teollisuuden ja viennin uskottava tukeminen Suomessa:
En kuvittele, että esittämäni listaus olisi täydellinen, mutta yllä esittämäni toimenpiteet veisivät kehitystä esitettyjen visioiden suuntaan. Minkälaisia toimenpiteitä itse ehdottaisit? Olemme siirtyneet oraakkeleiden ajasta dialogien aikaan.