Projekti
Kuulemisen ja valmistelun apuri on demokratiainnovaatio, joka tukee valtioneuvoston valmistelijoita kansalaisten ja sidosryhmien osallistamisessa ja kuulemisessa valmistelun ja päätöksenteon eri vaiheissa. Digitaalinen ja tekoälyä hyödyntävä työkalu on konkreettinen apuri erilaisten hankkeiden valmistelussa ja kansalaisten osallistamisessa.
Johtava asiantuntija, Demokratiainnovaatiot-ohjelma
Ohjelma
Demokratiainnovaatiot-ohjelma
Aikataulu
09.09.2025 — 31.08.2027
Kehitämme yhdessä kumppanien kanssa valtioneuvoston valmistelijoiden työnkulkuun integroitua työkalua, joka yhdenmukaistaa, tehostaa ja tukee valmistelua sekä eri sidosryhmien osallistamista. Tavoitteena on parantaa päätöksenteon laatua ja hyväksyttävyyttä sekä vahvistaa kansalaisten vaikutus- ja osallistumismahdollisuuksia.
Kuulemiseen, osallistamiseen sekä muuhun valmisteluun on tarjolla lukuisia menetelmiä. Myös tietoa ja osaamista niiden hyödyntämisestä on saatavilla runsaasti, mutta hajanaisesti. Apuri madaltaa eri menetelmien käyttöönoton kynnystä ja auttaa valitsemaan kuhunkin hankkeeseen parhaiten sopivat menetelmät.
Käytännössä apuri tarjoaa tekoälyä hyödyntäen suosituksia sopivista menetelmistä ja niiden käytöstä. Se tarjoaa myös resurssiarvioita, tukee osallistamisen suunnittelussa ja toteutuksessa sekä auttaa vaikutusten arvioinnissa. Apuri kokoaa menetelmiä koskevat tiedot yhteen paikkaan, mikä tekee niiden käytöstä helpompaa, saavutettavampaa ja tehokkaampaa.
Kokoamme parhaillaan sisältöjä eri menetelmistä ja yhteiskehittämme työkalua hallinnon, tutkijoiden, kehittäjien, teknisten asiantuntijoiden sekä tekoälyasiantuntijoiden kanssa. Työtä tehdään vuoropuhelussa ja iteratiivisesti.
Ensimmäinen pilottiversio apurista valmistuu alkusyksystä 2026 valtioneuvoston koekäyttöön. Kun tietopohja ja taustajärjestelmä saadaan toimivaksi, on apurista mahdollista skaalata räätälöityjä versioita myös hyvinvointialueiden, kuntien ja kansalaisten käyttöön.
Useat samanaikaiset kriisit ja kasvava polarisaatio haastavat luottamusta ja yhteiskuntien päätöksentekokykyä merkittävimmissä kysymyksissä. Tuoreen pohjoismaisen tutkimuksen mukaan kansalaisten yhteiskunnallinen luottamus Suomessa on laskussa. Vaikka Suomessa luottamus instituutioihin on suhteellisen korkea, suomalaiset suhtautuvat epäilevästi omiin vaikutusmahdollisuuksiinsa verrattuna muihin OECD-maihin. Luottamus erityisesti poliittiseen päätöksentekoon on laskenut merkittävästi viime vuosina. OECD:n mukaan suurimmat parannukset luottamukseen voidaan saavuttaa ihmisten toimijuutta vahvistamalla.
Kansalaisten ja sidosryhmien osallistuminen päätöksentekoon ja valmisteluun tukee avointa ja hyvää hallintoa, mikä osaltaan vahvistaa yhteiskunnallista luottamusta. Apuri tukee parempaa päätöksentekoa, kun osallistamisen menetelmien hyödyntäminen helpottuu ja toimintatavat kehittyvät yhdenmukaisiksi.
Apurin avulla kerätty osallistamisen menetelmiä koskeva data mahdollistaa myös läpinäkyvän viestinnän sidosryhmien osallistamisesta. Samalla voidaan tehdä näkyväksi, miten osallistamista ja sen tuloksia hyödynnetään osana päätöksentekoa ja valmistelua.
Ensivaiheen kumppaneina ovat valtiovarainministeriö (avoimen hallinnon yksikkö), oikeusministeriö (demokratiayksikkö) ja muu valtioneuvosto. Teemme kansainvälistä yhteistyötä mm. OECD:n kanssa. Yhteistyötä vahvistetaan kuntien, hyvinvointialueiden sekä kansalaisyhteiskunnan kanssa, kun apurin käyttöönotto etenee.
vava.lunabba@sitra.fi
+358 294 618 430
pauli.saloranta@sitra.fi
Asiantuntija, Demokratiainnovaatiot-ohjelma
+358 294 618 450
henna.hiilamo@sitra.fi
Ohjelmajohtaja, Demokratiainnovaatiot-ohjelma
+358 294 618 253
hannu-pekka.ikaheimo@sitra.fi