Kutsuvierastilaisuus

Kannustimet kuntoon – Miten rahoitus ohjaa ennakoivaan soteen? 

SuomiAreenan yhteydessä järjestettävään keskustelutilaisuus hyvinvointialueiden rahoitusmallin tulevaisuudesta.

Paikka

Porin taidemuseo, Eteläranta, Pori

Aikataulu

keskiviikko 24.06.2026 08.30-10.30

Kutsuvierastilaisuus:

SuomiAreenassa järjestettävä keskustelu hyvinvointialueiden rahoitusmallin tulevaisuudesta.

Tilaisuus kokoaa yhteen keskeisiä toimijoita politiikasta, hyvinvointialueilta ja tutkimuksesta keskustelemaan rahoitusmallin edellyttämistä muutoksista ja edistämään siirtymää kohti vaikuttavampaa sote järjestelmää.

Sosiaali- ja terveydenhuollon rahoitusmalli kaipaa uudistamista. Nykymalli nojaa pitkälti toteutuneeseen palvelujen käyttöön ja diagnoosipohjaiseen sairastavuuteen. Tämä heikentää rahoituksen ennustettavuutta, eikä kannusta hyvinvointialueita panostamaan sairauksien ennaltaehkäisyyn ja pitkän aikavälin vaikuttavuuteen. Sitra on käynnistänyt yhdessä hyvinvointialueiden kanssa selvitystyön, jonka tavoitteena on laatia ehdotuksia nykyisen rahoitusmallin kehittämiseksi.

Tilaisuudessa esittelemme selvitystyön ensimmäisiä havaintoja ja tarkastelemme sitä, miten rahoitusmallin kehittäminen voisi tukea hyvinvointialueiden pitkän aikavälin päätöksentekoa ja ennakoivaa toimintaa.

Ohjelma

08:30

09:00

Aamupala

09:00

09:10

Avaussanat

Petri Lehto, johtava asiantuntija, Sitra

09:10

09:30

Kannustava sote-rahoitusmalli

Lea Konttinen, johtava asiantuntija, Sitra
Riikka-Leena Leskelä, tutkimusjohtaja, Nordic Healthcare Group

09:30

10:25

Paneelikeskustelu


Anna-Kaisa Ikonen, kunta- ja alueministeri, Valtiovarainministeriö
Olli Naukkarinen, hyvinvointialuejohtaja, Kanta-Hämeen hyvinvointialue
Mika Kortelainen, professori, Turun yliopisto ja tutkimusprofessori, Terveyden ja hyvinvoinnin laitos
Tanja Rantanen, finanssineuvos, talous- ja rahoitusyksikkö, Valtiovarainministeriö

10:25

10.30

Loppusanat

Petri Lehto, johtava asiantuntija, Sitra

Lisätietoja

Nainen, jolla on lyhyet vaaleat hiukset, valkoinen bleiseri ja musta mekko, jossa on sinivalkoisia kukkakuvioita, hymyilee ja seisoo mustaa taustaa vasten.

Lea Konttinen

Johtava asiantuntija, Digisote – tekoälyllä ja datalla uudistuva sosiaali- ja terveydenhuolto

Petri Lehto

Johtava asiantuntija, Digisote – tekoälyllä ja datalla uudistuva sosiaali- ja terveydenhuolto

Lue lisää aiheesta verkkosivuiltamme:
Sairauksien hoitamisesta terveyden ylläpitoon – Sitra selvittää soten rahoitusmallin uudistamista yhdessä hyvinvointialueiden kanssa