Uutinen
Sitran ensimmäinen EU-asioiden päällikkö aloitti työssään helmikuun alussa. Brysselistä käsin tehtävä EU-toiminta tehostaa Sitran vaikuttamista Euroopassa.
Julkaistu
4.3.2026
Sitran ensimmäinen EU-asioiden päällikkö eli Head of EU Affairs, Ilkka Räsänen, aloitti työssään helmikuun alussa. Monet Suomen kannalta keskeiset päätökset valmistellaan ja tehdään Brysselissä ja Sitra haluaa olla mukana siellä, missä Euroopan unionin suuntaa linjataan.
EU-asioiden päällikön työ Brysselissä tukee Sitran strategista tavoitetta olla luotettava ja haluttu kumppani EU:ssa ja kansainvälisesti. Käytännössä se tarkoittaa verkostojen laajentamista, kumppanuuksien vahvistamista EU:n rahoitusohjelmia varten sekä EU-vaikuttamisen tehostamista. Samalla se lujittaa Sitran roolia ennakoinnin ja innovaatioiden edistäjänä.
“Tämä on tärkeä askel Sitran strategian toteuttamisessa. Sitra on yhä kansainvälisempi”, kertoo Sitran kansainvälisen toiminnan johtaja Kristo Lehtonen.
Sitran kansainvälinen toiminta keskittyy eurooppalaisten ja globaalien haasteiden selättämiseen, hyvinvoinnin vahvistamiseen sekä talouskasvun vauhdittamiseen luonnon kantokyvyn rajoissa. Työtä tehdään tiiviissä yhteistyössä kumppaneiden kanssa, ja läsnäolo Brysselissä tukee tätä entistä paremmin.
Räsäsen työ Brysselissä on alkanut sidosryhmätapaamisilla. Hänellä on pitkä työkokemus kansainvälisestä vaikuttamisesta ja EU-instituutioiden toiminnasta. ”Jos EU:ssa haluaa oikeasti vaikuttaa, pitää olla paikan päällä”, Räsänen sanoo. ”Silloin verkottuminen ja vaikuttaminen tapahtuu päivittäin, eikä osana ajoittaisia työmatkoja.”
Läsnäolon vahvistaminen Brysselissä tuo myös hyötyjä Suomelle, kun Sitran ennakointityö ja käytännön ratkaisut pääsevät entistä vahvemmin osaksi eurooppalaista keskustelua. Samalla uusia ratkaisuja ja näkemyksiä tuodaan Suomeen.
Sitra järjestää tai on mukana järjestämässä Brysselissä useita sidostyhmätapahtumia tänä vuonna. Näitä ovat muun muassa:
EU-toiminnan liidi, Kansainvälinen toiminta
Johtaja, Kansainvälinen toiminta