Live
Sitra följer FN:s klimatförhandlingar i Madrid

Sitra följer FN:s klimatförhandlingar i Madrid

Våra experter följer mötet för parterna inom Parisavtalet i Madrid i december. På den här sidan hittar du våra experters kontaktuppgifter, klimatmötets sidoevenemang som vi deltar i, samt information om olika klimatlösningar.

Kuva: Minna Hemmilä

Saknar du mer information om cirkulär ekonomi, klimatlösningar eller framskridandet av klimatförhandlingarna? Våra experter Tuuli Hietaniemi, Ernesto Hartikainen och Oras Tynkkynen följer klimatförhandlingarna på plats i Madrid.

Tuuli Hietaniemi (i Spanien 5.-14.12.)
Klimatpolitik och -mål, internationella klimatförhandlingar
tel. +358 50 516 8115, tuuli.hietaniemi@sitra.fi

Ernesto Hartikainen (i Spanien 7.-14.12.)
Cirkulär ekonomi
tel. +358 50 346 1035, ernesto.hartikainen@sitra.fi

Oras Tynkkynen (i Spanien 3.-9.12.)
Klimatpolitik och -lösningar, internationella klimatförhandlingar
tel. +358 50 512 1584, oras.tynkkynen@sitra.fi

Sitras klimaexperter i Finland

Mari Pantsar
Cirkulär ekonomi som lösning på klimatförändringen
tel. +358 50 382 0755, mari.pantsar@sitra.fi

Kari Herlevi
Cirkulär ekonomi
tel. +358 50 463 9397, kari.herlevi@sitra.fi

Janne Peljo
Klimatlösningar och investeringar
tel. +358 40 528 5754, janne.peljo@sitra.fi

Saara Tamminen
Ekonomiska styrmedel, ekologisk skattereform och konkurrenskraft
tel. +358 50 516 8135, saara.tamminen@sitra.fi

Outi Haanperä
Ekonomiska styrmedel, utsläppshandel
tel. +358 50 572 2169, outi.haanpera@sitra.fi

Mariko Landström
Metoder att minska utsläppen och teknologiska lösningar
tel. +358 45 845 0075, mariko.landstrom@sitra.fi

Sidoevenemang som Sitra deltar i

Listan fylls på under de kommande veckorna.

Lördag 7.12

Accelerating transition: how cities and regions make a difference!
tid: 12.30–14.00
plats: EU:s paviljong, Helsinki rum
Oras Tynkkynen talar under tillställningen

Mondag 9.12.

Building countries capacity on circular economy as a medium to tackle climate change: initiatives in Latin America & the Caribbean and international best practises
tid: 17.45–19.15
plats: PCCCB Hub
Ernesto Hartikainen talar under tillställningen

Onsdag 11.12.

Role of the Circular Economy in the mitigation of climate change
tid: 10.00–14.00
plats: Círculo de Bellas Artes
Ernesto Hartikainen talar under tillställningen

Fredag 13.12

Green to Scale: Climate Solutions from Nordic Cities
tid: 12.00–13.00
plats: Nordiska paviljongen, hall 6, IFEMA
Tuuli Hietaniemi talar under tillställningen

Vad handlar det om?