Live
Sitra seuraa YK:n ilmastoneuvotteluita Madridissa

Sitra seuraa YK:n ilmastoneuvotteluita Madridissa

Asiantuntijamme seuraavat Pariisin ilmastosopimuksen osapuolikokousta Madridissa joulukuussa. Tältä sivulta löydät asiantuntijoidemme yhteystiedot, ilmastokokouksen sivutapahtumat, joissa olemme mukana sekä tietoa erilaisista ilmastoratkaisuista.

Kuva: Minna Hemmilä

Kaipaatko lisätietoa kiertotaloudesta, ilmastoratkaisuista tai ilmastoneuvotteluiden etenemisestä? Asiantuntijamme Tuuli Hietaniemi, Ernesto Hartikainen sekä Oras Tynkkynen seuraavat ilmastoneuvotteluita paikan päällä Madridissa.

Tuuli Hietaniemi (Espanjassa 5.-14.12.)
ilmastopolitiikka ja -tavoitteet, kansainväliset ilmastoneuvottelut
puh. +358 50 516 8115, tuuli.hietaniemi@sitra.fi

Ernesto Hartikainen (Espanjassa 7.-14.12.)
kiertotalous ilmastonmuutoksen ratkaisijana
puh. +358 50 346 1035, ernesto.hartikainen@sitra.fi

Oras Tynkkynen (Espanjassa 3.-9.12.)
ilmastopolitiikka ja -ratkaisut, kansainväliset ilmastoneuvottelut
puh. +358 50 512 1584, oras.tynkkynen@sitra.fi

Sitran ilmastoasiantuntijat Suomessa

Mari Pantsar
kiertotalous ilmastonmuutoksen ratkaisijana
puh. +358 50 382 0755, mari.pantsar@sitra.fi

Kari Herlevi
kiertotalous
puh. +358 50 463 9397, kari.herlevi@sitra.fi

Janne Peljo
ilmastoratkaisut ja investoinnit
puh. +358 40 528 5754, janne.peljo@sitra.fi

Saara Tamminen
taloudelliset ohjauskeinot, ekologinen verouudistus ja kilpailukyky
puh. +358 50 516 8135, saara.tamminen@sitra.fi

Outi Haanperä
taloudelliset ohjauskeinot, päästökauppa
puh. +358 50 572 2169, outi.haanpera@sitra.fi

Mariko Landström
päästövähennyskeinot ja teknologiset ratkaisut
puh. +358 45 845 0075, mariko.landstrom@sitra.fi

Sivutapahtumat, joissa Sitra on mukana

Lauantai 7.12.

Accelerating transition: how cities and regions make a difference!
aika: 12.30 – 14.00
paikka: EU:n paviljonki, Helsinki room
Oras Tynkkynen  puhuu tilaisuudessa

Maanantai 9.12.

Building countries capacity on circular economy as a medium to tackle climate change: initiatives in Latin America & the Caribbean and international best practises
aika: 17.45 – 19.15
paikka: PCCCB Hub
Ernesto Hartikainen puhuu tilaisuudessa

Keskiviikko 11.12.

Role of the Circular Economy in the mitigation of climate change
aika: 10.00 – 14.00
paikka: Círculo de Bellas Artes
Ernesto Hartikainen puhuu tilaisuudessa

Perjantai 13.12.

Green to Scale: Climate Solutions from Nordic Cities
aika: 12.00 – 13.00
paikka: Pohjoismainen paviljonki, halli 6, IFEMA
Tuuli Hietaniemi puhuu tilaisuudessa

Mistä on kyse?